Mościenica - Informacje-Problemy-Ogłoszenia

Forum Mościenica Strona Główna
 

 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
List otwarty do mieszkańców Gminy Kórnik


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mościenica Strona Główna -> Stowarzyszenie Aktywna Mościenica
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość

Ammax
Administrator
Dołączył: 01 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mościenica

PostWysłany: Wto 10:53, 25 Sie 2009    Temat postu: List otwarty do mieszkańców Gminy Kórnik

Odczuwamy potrzebę poinformowania mieszkańców Gminy Kórnik o wydarzeniach dotyczących planowania przestrzennego wsi Mościenica, w których uczestniczyliśmy blisko 6 lat, a które znalazły swój finał na ostatniej sesji Rady Miejskiej Kórnika.
Mając na uwadze decyzję Rady Miejskiej podjętą na Sesji w dniu 29.07.09 dotyczącą nie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p) dla wsi Mościenica kierujemy do Pana Burmistrza J. Lechnerowskiego i Pani Przewodniczącej Rady Miejskiej I. Kaczmarek pierwsze kluczowe pytanie :

1. Co legło u podstaw odrzucenia przez Radnych opracowanego m.p.z.p dla naszej wsi?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Mościenicy opracowywała przez ponad 5 lat p. Daria Ziemkowska projektant Biura Invest Plan przy współudziale Referatu Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego, Komisji Architektoniczno- Urbanistycznej oraz opinii Burmistrza i głosie Rady Sołeckiej. Stanowił on zapis rozstrzygnięć decyzyjnych Burmistrza, był także wypracowanym kompromisem stron zabezpieczającym interesy zdecydowanej większości mieszkańców Mościenicy. Plan pozwalał na przyjęcie prawidłowego układu komunikacyjnego dla Mościenicy, w tym poprowadzenie drogi do ronda (ul. Wierzbowa), otwarcie ronda w stronę Mościenicy, przejęcie działki 144/7 od Agencji Rynku Rolnego na tereny sportowo rekreacyjne dla wsi, oraz wybudowanie ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Mościenickiej, uwzględniał również wszystkie istniejące „małe plany” wsi (było ich siedem). Ze względu na dynamiczny rozwój i zainwestowanie terenu wsi Mościenica stanowiło to naszym zdaniem, kluczowe przesłanie do zatwierdzenia tego planu. Z budżetu gminy wydatkowano na ten cel kwotę ok. 150.000 zł.
Nasze duże zaangażowanie w pracach nad powstającym planem, znajomość regulacji prawnych, a także obecność na posiedzeniach Komisji Rozwoju Gospodarczego i co bardzo ważne troska o los naszej wsi, dobro obecnych i przyszłych mieszkańców nie pozwalają nam na pogodzenie się z odmowną decyzją Rady. Naszym zdaniem sposób pracy Komisji Rozwoju Gospodarczego kierowanej przez przewodniczącego M. Steckiego budzi wiele zastrzeżeń co do „prawych intencji” samego Przewodniczącego, a także zgodności z procedurą planistyczną jak również braku efektywności wypracowania stanowiska tej komisji. W konsekwencji przejawiło się to odmowną decyzją Rady i nie pozwoliło członkom Rady na obiektywną ocenę i uczciwy głos w tej sprawie. Efekt 5 głosów wstrzymujących z Panią Przewodniczącą Rady na czele. Sytuacja ta skłania nas do zadania kolejnych, ważnych pytań, na które oczekujemy merytorycznych odpowiedzi.

2. Dlaczego na sesji projektant m.p.z.p dla Mościenicy była nieobecna i nie broniła swojej ponad pięcioletniej pracy, za którą jest wynagradzana z naszych pieniędzy ?

3. Dlaczego przedstawiony przez Pana Burmistrza m.p.z.p dla wsi Mościenica nie został zgodnie z procedura poddany głosowaniu na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego?

4. Dlaczego Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Pan M. Stecki na etapie opiniowania planu przedstawionego przez Burmistrza po trzykrotnym wyłożeniu do publicznego wglądu przerwał procedurę opiniowania m.p.z.p i przedstawił koncepcję wizji dla wsi Mościenica ustami Przewodniczącego Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Pana St. Wojciechowskiego?

5. Dlaczego Przewodniczący M. Stecki zawiesił opiniowanie opracowanego m.p.z.p dla wsi Mościenica i wprowadził na posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego w dniu 08.07.09 do dyskusji i głosowania „wariant 4” dokumentu sporządzonego przez urbanistę p. D. Ziemkowską tylko i wyłącznie na polecenie i dla potrzeb samego Przewodniczącego - cyt…”wariant 4 wymaga opracowania nowego projektu planu: rysunku i tekstu i jego wyłożenia do publicznego wglądu w granicach opracowywania, czyli w pełnym zakresie obszarowym i merytorycznym”…?

6. Dlaczego na tej samej Komisji w dniu 08.07.09 w sposób naszym zdaniem podstępny Przewodniczący ograniczył możliwość wypowiedzi mieszkańców udzielając im głosu dopiero w wolnych głosach i wnioskach, a nie w dyskusji merytorycznej? Czy tak ma wyglądać demokracja w Kórniku?

7. Dlaczego na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego w dniu 15.07.09 Przewodniczący M. Stecki nie odczytał pisma od p. projektant D. Ziemkowskiej adresowanego do Komisji, w którym przedstawiła i wyjaśniła ona swoje stanowisko w kwestii m.p.z.p Mościenica? Pismo to podważało naszym zdaniem zasadność przeprowadzonego głosowania nad „wariantem 4” w dniu 08.07.09

8. Dlaczego członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego obecni na posiedzeniu w dniu 23.07.09, a w szczególności radny M. Marciniak i S. Waligóra znający doskonale procedurę planistyczną z uwagi na ponad 14-o letni staż w samorządzie kórnickim po zapoznaniu się z pismem projektant p. D. Ziemkowskiej nie zareagowali prawidłowo i nie wnieśli do Przewodniczącego Komisji wniosku o powrót do procedury opiniowania przedstawionego przez Burmistrza m.p.z.p dla wsi Mościenica?

9. Dlaczego Radni z naszego Okręgu Wyborczego M. Kosakowska (uczestniczyła w jednym na sześć posiedzeń Komisji Rozwoju Gospodarczego dotyczącego m.p.z.p Mościenicy)
M. Walkowiak i M. Stecki bez merytorycznej oceny m.p.z.p i nieznanych nam przesłanek głosowali przeciw?

10. W oparciu o jaką opinię i czyje upoważnienie Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego M. Stecki na Sesji w dniu 29.07.09 postawił wniosek o odrzucenie projektu uchwały dot. m.p.z.p Mościenicy?

Czyżby Rada Miejska odrzucając na Sesji m.p.z.p Mościenicy nie zdawała sobie sprawy (w co trudno uwierzyć!) z tego, że swoją uchwałą usankcjonowała poniesione 6- letnie koszty i dała przyzwolenie na wygenerowanie ponownych wysokich kwot związanych z opracowaniem w przyszłości nowego m.p.z.p?

Rozumiemy ew. poczucie krzywdy niektórych mieszkańców wsi – właścicieli gruntów ale tylko i wyłącznie w aspekcie fizycznej utraty gruntu rolnego, który z konieczności planu stałby się w niewielkiej części pasem poszerzającym drogę. Zwrócić jednak należy uwagę, że plan z jego treścią zawierać powinien zapisy zabezpieczające środki w budżecie do sprawiedliwego odszkodowania. Praktyką jest, że inwestorzy i właściciele gruntów partycypują w kosztach tworzenia planu. W przypadku Mościenicy problem taki nie istnieje, ma natomiast miejsce wzrost wartości gruntu z tytułu zmiany ich kwalifikacji z rolnej na budowlaną. Aby wykupić od właścicieli grunt na poszerzenie drogi należy wyczerpać wszystkie możliwości negocjacyjne szanujące prawa właścicielskie i skutkujące pozytywnym rozwiązaniem dla dobra wspólnego. Jak wiemy Pan Burmistrz procesu tego w ogóle nie rozpoczął. A tylko równoległe działanie planistyczne i negocjacyjne dot. wykupu gruntu pod drogę zapewniają bezpieczną sytuację właścicieli. A więc nasuwa się wniosek, iż troska radnego Wesołka o zgodę sąsiedzką na Mościenicy wyrażona przez radnego przed głosowaniem Rady nad m.p.z.p była tylko czystym populizmem i świadczy o jego zupełnej nieznajomości przedmiotu sprawy. A zatem może radny Wesołek -przewodniczący Komisji Rewizyjnej raczej zbada wydatkowane przez Burmistrza środki na przestrzeni prawie 6 lat tworzenia m.p.z.p Mościenicy niż próbuje wykazać próżną troskę o poprawne relacje sąsiedzkie na wsi?

Podsumowując uważamy, iż każdy całościowy m.p.z.p dla dużego obszaru Kórnika ze swoimi mniejszymi i większymi niedoskonałościami jest lepszy niż jego brak !!!
Natomiast każdy nie uchwalony m.p.z.p daje płaszczyznę m.in „ niejasnych porozumień” miedzy inwestorami i urzędnikami, a mieszkańcy w tym również my, stają się na długie pokolenia ich ofiarami !!!

Czyżby Mościenica stała się zakładnikiem personalnych rozgrywek w Radzie Miejskiej?
(publiczną tajemnicą jest chęć zmiany Przewodniczącej Rady, utworzenie drugiej doraźnej komisji związanej z planowaniem przestrzennym, inne zadania dla p. St. Wojciechowskiego Przewodniczącego Komisji Architektoniczno – Urbanistycznej)

A może Mościenicę pozbawiając m.p.z.p próbuje się ot tak po prostu ukarać za jej zdeterminowaną na wielu płaszczyznach „aktywność” ???


Rada Sołecka Mościenicy

Stowarzyszenie „Aktywna Mościenica”


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mościenica Strona Główna -> Stowarzyszenie Aktywna Mościenica Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 
Regulamin